Rowy i okolice

ROWY
To nadmorska miejscowość letniskowa, leżąca między Ustką a Łebą. Pierwsze wzmianki na temat Rowów datowane są na 1282 rok, jednak archeolodzy zgodnie twierdzą, że tereny te były zamieszkane już w czasach prehistorycznych.

ROWOKÓŁ
Widziana z daleka do złudzenia przypomina wulkaniczny stożek. Rowokół, święta góra Słowińców, słynie z dwóch rzeczy - zapierającej dech w piersiach dzikiej przyrody i starych legend pobudzających od lat wyobraźnię zarówno mieszkańców okolicznych wsi, jak i gości, którzy zawitali tu tylko na chwilę.
Rowokół jest jednym z najwyższych wzniesień w tej części Kaszub. Doskonale widoczny zarówno z lądu i morza przez setki lat służył jako punkt orientacyjny dla wędrowców i marynarzy. W nocy kierunek wskazywało światło płonących ognisk, w dzień drogę wyznaczał słup dymu. Pod koniec XIX wieku rolę tę przejęła latarnia morska w Czołpinie. Obecnie szczyt góry zdobi wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok.
SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
To wyjątkowe miejsce w Polsce i na świecie. Został utworzony 1 stycznia 1967 r. i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Można go zwiedzać piechotą lub na rowerze. Słowiński Park Narodowy to wydmy, torfowiska i jeziora. Rowerem bez problemu pokonamy szlak "trzech jezior", ale dla piechurów ponad 20 km spacer może być jednak wyzwaniem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się tylko nad jedno z nich - Gardno, Dołgie Duże i Dołgie Małe. Kiedyś wszystkie akweny były połączone, jednak wędrujące wydmy odcięły od Gardna dwie jego zatoki, tworząc z nich niewielkie jeziorka. Przy akwenach znajdują się platformy widokowe. Warto wejść przede wszystkim na tę nad jeziorem Gardno, skąd doskonale widać wzgórze Rowokół.
Przez park wiedzie około 170 km szlaków pieszych i rowerowych.
LATARNIA MORSKA W CZOłPINIE
Jest jedną z nielicznych latarni, która jest oddalona od skupisk ludzkich. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów na wysokiej zalesionej wydmie (55 m n.p.m). Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów półtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Z jej tarasu jest piękny widok na przyrodę parku – ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora – Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza. Latarnia morska Czołpino została wybudowana w latach 1872-75 – z cegły na podstawie kamiennej o średnicy 9 m. Początkowo był spalany w niej olej, dopiero w latach trzydziestych XX w. została podłączona elektryczność. Latarnia została udostępniona do zwiedzania dopiero w latach 90. Warto zwiedzając latarnię zobaczyć też w najbliższej okolicy: ruchome wydmy czołpińskie, lasy w parku, piękne plaże w SPN czy zapoznać się jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem w Muzeum Wsi Słowińskiej w pobliskich Klukach.
RUCHOME WYDMY
Zwane potocznie Białymi Górami zajmują obszar 500 ha i są największą atrakcją turystyczną SPN. Zmienne w czasie i w formie, przesuwając się odkrywają zasypane lasy, gleby- kopalnie wiedzy o minionych stuleciach. Największą wydmą jest wydma Łącka- ok. 35 m n. p. m.

MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH
Muzeum to powstało w 1963 roku. Ideą było pokazanie zabytków budownictwa wiejskiego, sprzętu i narzędzi rdzennej ludności od wieków zamieszkującej w Klukach.